Microsoft Sistem Kursu

Bu ünitede bilgi işlem elemanın görev ve sorumlulukları öğretilir. Çalışma ortamları hakkında bilgiler verilir. Bilişim dünyası ile ilgili genel bilgilendirilme yapılır.

Windows 10 işletim sisteminin kurulumu ve konfigürasyonları detaylı şekilde uygulamalı olarak öğretilir. Bu bölümde windows 10 yapılandırma ve yönetim araçları öğretilir. Kullanıcı tanımlamaları öğretilir. Disk ve aygıt sürücülerinin yönetimi öğretilir. Ağ bağlantıları, dosya ve yazıcı paylaşımları, ağ güvenliği uygulamaları, cihaz güvenliği, yapılandırılması, optimize edilmesi ve bakımı gibi konuların tamamı en ince ayrıntısına kadar incelenir. Mobil Bilgisayar ve Uzaktan Erişim Yapılandırma konularıyla Windows 10 işletim sisteminin kurtarılması ve İstemci Taraflı Hyper - V Yapılandırma konuları uygulamalı olarak öğretilir.

Bu bölümde bilgi işlem uzmanının bilmesi gereken temel network konuları ele alınır. Network türleri, kablolu ve kablosuz network kurulum ve ayarları öğretilir. Network'te kullanılan cihazların (Switch ve Router) tanıtımları yapılır. Geniş çaplı bir network tasarımı yaptırılarak burada karşılaşılabilecek sorunlar üzerinde uygulamalar yaptırılır.

Bu kısımda server nedir, nerelerde kullanılır, sunucu türleri nelerdir gibi soruların cevapları verilir. Bir server için donanım gereksinimleri nelerdir, ve sunucu sanallaştırması nasıl yapılır konuları en ince ayrıntısına kadar öğretilir.

Bu ünitede sıfırdan bir windows server kurulumu yapılacak ve konfigürasyonları tamamlanacaktır. Bu ünitede Active Directory Domain Servisleri en ince ayrıntısına kadar uygulamalı olarak öğretilir. IPv4, IPv6, DHCP, DNS yönetimi konuları ele alınarak çeşitli senaryolarda uygulamalar yaptırılır. Yerel Depolama, Dosya ve Yazıcı Servisleri, Grup Politikaları (Group Policy) gibi hayati öneme sahip konular her öğrenciyle tek tek ilgilenilerek uygulamalar yaptırılır. Ünitenin sonunda Windows Sunucularının Güvenliğini alma ve Group Policy Nesneleri ile nasıl çalışıldığı aktarılır ardından Hyper-V ile Sunucu Sanallaştırması öğretilir.

Bu ünite DNS Yapılandırması ve Sorunların giderilmesi konusu ile başlar Active Directory Domain Servisleri Bakımı, Kullanıcı ve Servis Hesaplarını Yönetme, Group Policy Altyapısı, Group Policy ile Masaüstü Kullanıcılarının Yönetimi konuları en ince ayrıntısına kadar öğretilir. Ardından Uzaktan Erişimi Yapılandırma, Ağ Policy Sunucu Rollerini Yükleme, Yapılandırma, Ağ Erişim Koruması, Dosya Servislerini Optimize Etme, Şifreleme ve Gelişmiş Denetimi Yapılandırma, Sunucu Görüntülerini Dağıtma ve Bakımı, Güncelleme Yönetimi, Windows Server 2019'u İzleme ile ünite tamamlanır.

Bu bölümde ileri düzey server konuları işlenmektedir. Server ile İleri Düzey Network Servisleri, İleri Düzey Dosya Servisleri ve Dinamik Erişim konuları ile bilgi işlem departmanında en fazla kullanılan işlemler uygulamalı olarak öğretilir. Dağıtılmış AD DS Dağıtımlar, AD DS Siteleri ve Çoğaltma ve Active Directory Sertifika Hizmetleri ile kurumsal sistem kurulumu öğretilir.

Bu bölümde Microsoft Exchange Server ile mail sunucusu kurulumu uygulamalı olarak öğretilir.

Eğitim'in bölümünde kurulmuş sunucuların ve tüm sistemin güvenliğine ilişkin konular uygulamalı olarak öğretilir. Güvenlik ile ilgili temellerin verilceği bu son üniteden sonra katılımcıların Bilgi Güvenliği ve Ethical Hacker eğitimine katılmaları tavsiye edilir.

Öğrenci çalışmalarını görmek için Tıklayınız

Bilişim Uzmanları bir kurumun bilgisayarlarından tutun IP telefonlarına kadar, yazıcılarından switch ve routerlarına kadar tüm sistemini kuran ve yöneten ve güvenliğini sağlayan kişidir.

Sistem ve network iç içe geçmiş durumdadır. Bilişim Uzmanları veya bilgi işlem çalışanları her ikisini de bilmek durumundadırlar.

Bilgi İstek Formu

Başarı Hikayesi

Vektörel Bilişim Öğrenci Yorumları
Esra Turan
Bilişim Uzmanı
08.08.2020

Hocanın uygulamalar üzerine eğitim anlatması gerçekten iyi oluyor. Ayrıca dersler kayıt altında olduğu için not almama gerek kalmıyor. istediğim zaman tekrar etme imkanım var. gerçek sunuculara bağlantı kurarak istediğimiz her türlü senaryoyu gerçek sunucularda yapmamız çok fayda sağladı.

Öğrenci Çalışmaları

Microsoft Sistem Uzmanlığı Eğitimi
Mustafa Kocaadam
02.02.2017
Bilişim Uzmanı
Microsoft Sistem Uzmanlığı Eğitimi
Vektörel Bilişim Hakkımızda
Resim Açıklama